• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

شیر چک ولو

برای تعریف شیر چک ولو باید به سراغ تعریف سیالات برویم. همان طور که می دانید به مایعات و گاز ها سیالات گفته می شود. جریان سیالات در لوله کشی ها و صنایع ممکن است یک مسیر خاص را دنبال کند. به این معنی که برای عملکرد درست آن مجموعه لازم باشد سیالات در یک مسیر یک طرفه حرکت کنند و به عقب برنگردند. ممانعت از به عقب برگشتن گاز ها و مایعات، در برخی نقاط مسیر لوله کشی توسط شیر چک ولو انجام می شود. در واقع مایع یا گاز پس از این که از مسیر خود می گذرد مسیر پشت سر آن مسدود می شود. ساده ترین مثالی که برای درک کارایی بهتر شیر چک ولو می توان زد، قطعی آب است. حتما همه ی شما این مورد را تجربه کرده اید. هنگامی که آب قطع می شود، شما بلافاصله با آن مواجه نمی شوید. دلیل این امر باقی ماندن آب در لوله ها و برگشت نکردن آن به پایین است بنا بر این هنگامی که آب قطع شده است، وقتی شیر را می چرخانید هنوز مقداری آب از شیر بیرون می آید. کارکرد این لوله ها وابسته به نیروی انسانی یا برق نیست. جریان تنها عاملی است که بر باز و بسته شدن شیر اثر می گذارد.

شیر چک ولو چیست؟

شیر چک ولو اساسا یک شیر یک طرفه است که در آن جریان می تواند آزادانه یک طرفه کار کند، اما اگر جریان چرخانده شود شیر برای محافظت از لوله کشی، شیرآلات دیگر، پمپ ها و غیره بسته می شود.چکش آب اغلب با یک نیروی شدید اتفاق می افتد و به راحتی به یک خط لوله یا اجزای آن آسیب می رساند.

شیر چک ولو چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع شیر چک ولو

شیر چک ولو در مدل ها و اندازه های مختلفی تولید می شود که بر اساس کارکردشان نام های متفاوتی نیز دارند. ازجمله انواع شیر چک ولو می توان به ولو خود کار، ولو تک دیسک، ولو دو دیسک، ولو لیفت، ولو بال و ولو سایلنت اشاره کرد.

انتخاب درست شیر چک ولو

بسته به نوع سیال و نوع صنعت می توان یکی از موارد ذکر شده را انتخاب کرد. انتخاب درست شیر چک ولو از اهمیت بسیاری برخوردار است. در بسیاری از موارد پیش آمده که شیر چک ولو متناسب با نوع مصرف نبوده و در سیستم کارایی خود را انجام نداده است. بنا بر این تکنسین ها مجبور به انجام دادن دوباره لوله کشی ها شده اند. اما تمام این اضافه کاری ها به انتخاب اشتباه مدل شیر چک ولو بر می گردد. عامل دیگری هم در عدم عملکرد مناسب شیر چک ولو دخیل است. این عامل به نصب افقی یا عمودی شیر ها بر می گردد. یکی از مشکلاتی که ناشی از انتخاب نادرست شیر به وجود می آید افت فشار در شبکه است.

شیر چک ولو

نحوه کار شیر چک ولو

همه ی انواع شیر چک ولو اجزای مشابهی چون بدنه، دیسک، کور و پوشش دارند؛ مثلا عملکرد شیر ها در مدل دیسکی به این صورت است که با فشار جریان مایع یا گاز دریچه رو به بالا حرکت می کند و سیال جریان می یابد. با افت فشار یا برگشت سیال دریچه شروع به بسته شدن می کند و جلوی سیال را می گیرد. در مدل هایی که شامل دو نیم دیسک هستند، با عبور جریان این دو نیمه باز شده و به عقب می روند تا جریان ادامه بیابد. این مدل ها در ساختارشان فنر هم وجود دارد که با برگشت جریان عمل کرده و مسیر مسدود می شود. مدل های لیفت و بال هم همان طور که از اسم آن ها بر می آید نحوه عملکردشان مشخص می شود. در مدل های لیفت یک پیستون عمل مسدود سازی جریان را انجام می دهد و در مدل بال مسدود کننده به شکل یک توپ است. در بالا تر از مدلی به نام سایلنت هم نام برده شد که به دلیل تولید کم ترین صدا هنگام عبور جریان این نام به این نوع شیر چک ولو اطلاق شده است. اگر بخواهیم تمام مدل ها را توضیح بدهیم قطعا کار دشواری است زیرا امروزه با توجه به نیاز هر صنعت مدلی طراحی و ساخته می شود که متمایز از مدل های قبلی است.

متریال شیر چک ولو

متریال ساخت چک ولو ها با توجه به این که در کدام قسمت و چه صنعتی به کار برده می شوند انتخاب می شوند. برای مثال شیر چک ولو با جنس پی وی سی برای شبکه های پلی اتیلن به کار می روند. از مدل های دیگر می توان به برنجی و استیل و چدنی و برنزی و فولادی هم اشاره کرد. ولو برنجی در شبکه لوله کشی خانگی و چدنی در شبکه شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

جلو گیری از نشت

یکی از نکات مهم در تولید شیر چک ولو آب بندی آن هاست. یک چک ولو مطمئن شیری است که در سیستم نشتی نداشته باشد به همین منظور باید به صورت کامل آب بندی شده باشد و منفذی برای بیرون زدن آب در آن نباشد. بنا بر این یکی از نکات مهم خرید چک ولو اطمینان پیدا کردن از آب بندی صحیح آن است.

شیر چک ولو و کاربرد آن در صنایع

به طور کلی می توان گفت هر جا که کنترل فشار سیالات مهم باشد شیر چک ولو هم یافت می شود. علاوه بر این ولو ها در کنترل دبی سیال مورد نظر نیز نقش دارند. از ساده ترین بخش هایی که این نوع شیر در آن ها استفاده می شود می توان به لوله کشی منازل و آب و فاضلاب شهری اشاره کرد. قسمت های دیگری نیز وجود دارد که از وجود ولو ها بهره می برند. صنعت نفت و گاز، پالایشگاه ها، پمپ های تغذیه شیمیایی، پمپ های معلق، خطوط تزریق، پمپ های فشار، برج های خنک کننده، خطوط بخار، خطوط چگالیده، شکننده های خلا، دیگ های بخار، ایستگاه های شست و شو و خطوط خنک کننده نیتروژن همه از قسمت هایی هستند که وجود ولو در آن ها لازم است.

قیمت شیر چک ولو

قیمت شیر چک ولو

شیرهای چک ولو دو درگاه دارند ، یکی به عنوان ورودی برای رسانه ها و دیگری به عنوان خروجی برای رسانه ها. از آنجا که آنها فقط جریان را در یک جهت اجازه می دهند ، معمولاً به آنها "دریچه های یک طرفه" یا "شیرهای برگشتی" گفته می شود. هدف اصلی شیر چک ولو جلوگیری از برگشت جریان در سیستم است.

شیر چک ولو برای باز شدن شیر به فشار بیشتری در سمت ورودی شیر نسبت به سمت خروجی نیاز دارند. وقتی فشار در سمت خروجی بیشتر باشد (یا فشار سمت ورودی به اندازه کافی زیاد نباشد) ، شیر بسته می شود. بسته به نوع شیر ، مکانیزم بسته شدن متفاوت است. برخلاف سایر دریچه ها ، آنها برای کار صحیح به دسته ، اهرم ، محرک یا انسان نیاز ندارند.

یکی از مهم ترین عوامل قیمت گذاری ولو ها چند اینچ بودن آن هاست. البته این بدین معنا نیست که جنس و مدل در قیمت تاثیری ندارد. طیف قیمت بسته به صنعت انتخابی شما متفاوت است برای مثال ساده ترین ولو ها قیمتی زیر 100 هزار تومان را دارند و در برخی مدل ها قیمت به بالای 20 میلیون تومان هم می رسد.