• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

شیر یکطرفه فولادی

ساختار شیر یکطرفه فولادی به این صورت است که 2 درگاه برای آنها تعبیه شده که یکی از آنها برای بخش ورودی و دیگری به بخش انتهایی متصل است و با ایجاد اختلاف فشاری در دو سوی آنها، به عنوان مانعی برای برگشت خوردن محتویات داخلی آنها عمل خواهد کرد. به همین دلیل نحوه عملکرد شیر یکطرفه فولادی، به آنها "سوپاپ یک طرفه" نیز گفته می شود. این شیرها برای باز شدن نیاز به فشار بیشتری از سمت ورودی سوپاپ دارند و اگر فشار لازم در قسمت ورودی به اندازه کافی نباشد و یا فشار در درگاه خروجی زیادتر باشد، شیر بسته خواهد شد. همانطور که گفته شد تمام این مراحل به شکل اتوماتیک و بدون دخالت انسان یا اهرم ها انجام می شود، فقط بسته به نوع سوپاپ مکانیسم بسته شدن آنها متفاوت است.

اطلاعات خرید شیر یکطرفه فولادی

توضیحی در موردشیر یکطرفه فولادی :

شیر یکطرفه فولادی یکی از انواع شیرهای یکطرفه است که برای موارد خاصی قابل استفاده می باشد. نمونه های اولیه شیرهای یک طرفه در 1907 توسط شخصی بنام "فرانک کاتر" ساخته شد که از لحاظ ساختار، سیستمی ساده داشتند. شیر یکطرفه فولادی تنها در یک مسیر محتویات درون شیر را منتقل می کند. به طور کلی شیرهای یک طرفه بیشتر در موقعیت هایی کاربرد دارند که بازگشت مواد به سیستم یا دستگاه آسیب برساند. البته به کار گیری آنها برای مواردی که جهت سیالات عکس جاذبه است نیز مناسب خواهد بود.

شیر یکطرفه فولادی دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به متریالی که برای ساختن آنها به کار رفته، در مکان های به خصوصی استفاده می شوند. شیرهای یکطرفه عبارتند از: شیرهای یکطرفه برنجی، شیر یک طرفه چدنی، شیر یکطرفه فولادی و...

خرید شیر یکطرفه فولادی

خریدشیر یکطرفه فولادی :

شیر یکطرفه فولادی از هر نوعی که باشند خریداران باید به نوع کار و شرایط محیطی توجه لازم کنند و متناسب با آن اندازه و جنس شیرهای صنعتی را انتخاب نمایند. معمولا شیرهای صنعتی برای ترکیب کردن سیالات با هم، مانعی برای بازگشتن مواد سیال، تخلیه فشار، قطع و هدایت محتویات درونی آنها بوده که با در نظر داشتن این موارد می توان یکی از شیر یکطرفه فولادی ، شیر توپی، شیر سوزنی، شیر تنظیم کننده، شیر تاگل ولو و... را خریداری کرد.

شیر یکطرفه فولادی اتوماتیک چیست؟

شیر یکطرفه فولادی

در ادامه به بررسی چند نمونه از مدل های شیر یکطرفه فولادی می پردازیم.

1. شیر یک طرفه فولادی 150کربن استیل فلنج دار: این مدل شیر یکطرفه فولادی اتوماتیک بوده و نوع آن دریچه دار می باشد. اتصلات این شیر یکطرفه فولادی فلنج دار است و برای استفاده در فشارهای متوسط مناسب است. شیر یکطرفه فولادی برای انتقال مواد نفتی، آب و روغن استفاده شده و سایزبندی آن بر اساس اینچ می باشد. شیر یکطرفه فولادی کلاس 150 فولادی نقره ای رنگ بوده و لایه نهایی آن به صورت پودری پوشیده شده است. شیر یکطرفه فولادی 150کربنی فلنج دار، دارای سری های متنوعی بوده که از نظر نوع فشار، قطر و سایز دارای متفاوت های جزیی هستند. مثلا اگر شیر یکطرفه فولادی کلاس 150کربن، 3.4 اینچی باشد دارای قطر 25 بوده و برای شرایط فشار قوی مناسب است و اگر این شیرها سه اینچی باشند قطرشان 80 است و برای فشارهای متوسط به کار گرفته می شوند.

. شیر فلکه سوزنی گلوب ولو فولادی: شیرهای فلکه سوزنی گلوب ولو از نمونه های شیر یکطرفه فولادی ، در دو کلاس 150 و 300 در بازار عرضه شده اند. سایز بندی هر دو کلاس برحسب اینچ می باشد. ویژگی های ساختاری آنها موجب شده تا بیش تر برای انتقال گازها و مایعات مناسب باشند. ساختار کلاس 300 این شیرهای فولادی به گونه ای است که از آنها فقط برای فشارهای حداکثری( قوی) استفاده می کنند در حالی که کلاس 150، بسته به اینکه چند اینچی است در فشارهای بالا و متوسط قابل استفاده هستند.

بررسی شیر یکطرفه فولادی کلاس 800

شیر یکطرفه فولادی تنها مختص به حوزه های نفتی و گازی نیست. کلاس 800 شیر یکطرفه فولادی یکی از نمونه هایی است که از آن به عنوان مانعی برای برگشتن آب عمل کرده و جز گروه شیرهای صنعتی مکانیکی می باشد. شیر یکطرفه فولادی کلاس 800 فولادی، به دو گروه دریچه دار و سوپاپ دار تقسیم شده و دارای دو نوع اتصال دنده ای و ساکت می باشد.

مدل دریچه دار: شیر یکطرفه فولادی اگر دریچه داشته باشند، فشارهای ایجاد شده توسط جریان آب، دیسک متحرک که به لولایی وصل شده را از محل جریانات مربوطه جا به جا کرده و به این طریق شیر یک طرفه فولادی را باز می کند. اما اگر این روال برعکس رخ دهد( یعنی جهت فشار عوض شود)، دیسک می بندد و آبی از شیر فولادی خارج نخواهد شد.

مدل سوپاپ دار: برای شیر سوپاپ دار کلاس800 فولادی، یک قطعه توپی شکل در نظر گرفته شده که به کمک فنری پشتیبانی می شود. اگر مسیر حرکت سیالات به سمت بخش زیری توپ هدایت شود، توپ به طرف بالا رفته و شیر فولادی باز خواهد شد. اما اگر در مسیر عکس حرکت سیالات توپ قرار گیرد، شیر می بندد. یکی از مزیت های خوب شیر یکطرفه فولادی کلاس 800، به کارگیری در فشارها و دماهای بالا است.

کاربردشیر یکطرفه فولادی

شیر یکطرفه فولادی ویفری :

در واقع این نوع شیر ویفری، نمونه کوچک شده شیر یک طرفه دریچه دار است که فاصله میانی دو سر شیر کوتاه می باشد. ساختار این شیرها یک تکه بوده و این امکان را می دهد تا در موقعیت های مختلفی به کار گرفته شود. شیر یک طرفه ویفری فولادی، دارای انواع مختلفی هست که در ادامه آنها را معرفی می کنیم:

- تک دیسک

- دبل دیسک

- دبل دیسک لاگ

- دبل دیسک فلنجدار