• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

فلنج ساکت فولادی

در این مقاله قصد داریم درباره فلنج ساکت فولادی صحبت کنیم. فلنج ساکت فولادی یکی از انواع فلنج ها میباشد. برای درک بهتر موضوع قصد داریم تا در ابتدا یک توضیح درباره فلنج و انواع آن بدهیم، سپس به طور مفصل تر درباره فلنج ساکت صحبت خواهیم کرد و در ادامه به موضوع فلنج ساکت فولادی یا Weld socket flange خواهیم پرداخت.

فلنج ساکت فولادی و انواع آن

فلنج ساکت فولادی چیست؟

فلنج به صفحاتی دیسک شکل گفته میشود که با آن میتوان لوله ها یا شیرآلات را به هم متصل کرد. از مهمترین ویژگی های فلنج ها میتوان به قابلیت باز و بسته شدن آسان آن ها اشاره کرد (removable). فلنج ها با کمک پیچ، به یکدیگر متصل میشوند.

فلنج ساکت فولادی

با توجه به عکس بالا به صورت خلاصه مشخصات نوشته شده روی یک فلنج را مرور میکنیم.

• نام تجاری شرکت تولید کننده فلنج

• Size: که برابر است با قطر خارجی لوله هایی که قصد داریم با فلنج به یکدیگر متصل نماییم.

• کلاس فلنج : این کلاس بیانگر میزان فشار قابل تحمل فلنج است که انواع متفاوتی دارد.

• Dimensional specification

• Material specification: در اینجا از یک سری کد بهره میبرند تا جنسی که فلنج با آن ساخته شده را نشان دهند. به عنوان مثال ASTM-A181 به جنس فولاد ضد زنگ مربوط میباشد.

• ویژگی های دیگری نیز ممکن است روی برخی از فلنج ها حکاکی شود. اما از آنجایی که در تمام فلنج ها وجود ندارد به بررسی آن ها نمیپردازیم.

تا اینجا شما توانایی خواندن ویژگی های حک شده روی یک فلنج را به دست آوردید، حال به سراغ معرفی انواع فلنج میرویم تا بتوانید با انواع آن آشنا شوید و بتوانید انواع دیگر آن را با فلنج ساکت فولادی مقایسه کنید.

انواع فلنج ساکت فولادی

انواع فلنج :

 فلنج کور یا Blind flange: اگر به شکل آن نگاه کنید متوجه میشوید که انتهای آن بسته است. در واقع از این مدل از فلنج بیشتر در انتهای مسیرهای لوله کشی استفاده میکنند و مناسب مسیرهای با فشار بالا است. این مدل فلنج نسبت به فلنج های دیگر به خصوص فلنج ساکت فولادی که موضوع بحث ما است، فشار بیشتری را تحمل میکند.

 فلنج گردن دار جوشی یا Weld Neck flange: با توجه به شکل این فلنج متوجه خواهید شد که در وسط آن یک مخروط وجود دارد. انتهای این مخروط به لوله مورد نظر ما وصل میشود و این حالت کمک میکند که فلنج ما فشار بیشتری را تحمل کند. همچنین برخلاف فلنج ساکت فولادی، فلنج گردن دار جوشی توانایی استفاده در دمای زیر صفر را نیز دارد.

 فلنج روکار یا slip on flange: در کارهای ساده تر استفاده میشود و در مقایسه با فلنج گردن دار جوشی از مقاومت کمتری برخوردار است اما در کمال تعجب قیمت بالاتری دارد.

 فلنج لبه دار یا lap joint flange

 فلنج رزوه ای یا screw flange: داخل این مدل رزوه (شیار) کار شده است و لوله این امکان را دارد که درون آن پیچ شود(مانند در بطری نوشابه و نوک بطری).

 اریفیس فلنج یا orifice flange: ترکیبی از فلنج گردن دار و فلنج روکار است. روی آن سوراخ هایی وجود دارد که به اندازه گیری فشار سیالات عبوری کمک میکنند.

 فلنج ساکت فولادی یا Weld socket flange: این مورد را به طور مفصل تر در ادامه توضیح میدهیم.

حال که با تعریف فلنج و انواع آن آشنا شدید به سراغ فلنج ساکت فولادی برویم تا به طور کاملتر درباره آن صحبت کنیم.

فلنج ساکت فولادی معمولا در لوله های پرفشار با سایز کوچک استفاده میشوند. این مدل از فلنج با قرار گرفتن لوله در محفظه (socket) قرار میگیرد و فلنج به دور لوله محکم میشود. فلنج ساکت فولادی هم از داخل و هم از بیرون جوشکاری میشود. جوشکاری داخلی فلنج ساکت فولادی باعث میشود تا مقاومت آن در مقابل خستگی 1.5 برابر فلنج روکار باشد. هرچند که هزینه استفاده از این نوع فلنج نسبت به فلنج روکار بیشتر است. فلنج ساکت فولادی این امکان را فراهم میکند که مایع یا گاز مورد نظر جریان بهتر و منظم تری در طول لوله داشته باشد. جوشکاری داخلی و خارجی در این فلنج باعث میشود تا یک فاصله انبساطی به وجود آید و این فاصله از معایب فلنج ساکت فولادی میباشد. در بعضی از لوله کشی ها، این فاصله انبساطی مشکل خوردگی ایجاد میکند و به همین دلیل در این خطوط لوله کشی اجازه استفاده از فلنج ساکت فولادی را نداریم. در عکس پایین این مشخصات گفته شده را میتوانید به صورت شماتیک مشاهده کنید. Expansion gap همان فاصله انبساطی است که درباره آن گفته شد. Fillet weld هم همان قسمتی است که یکبار از داخل و یکبار از بیرون تحت جوشکاری قرار میگیرد.

ویژگی های انواع فلنج ساکت فولادی

با توجه به مشخصات حک شده روی هر فلنج( که در واقع ویژگی های فلنج ما میباشد)، درباره ویژگی های معمول انواع فلنج ساکت فولادی توضیحاتی میدهیم.

1. کلاس فلنج: همانطور که بالاتر اشاره شد این قسمت مربوط به میزان تحمل فشار فلنج است. در فلنج ساکت فولادی چهار کلاس فشاری داریم که عبارتند از کلاسهای فشاری 150، 300، 600 و 1500 SW که این کلاس های فشاری خود دراستاندارد جهانی ISO در یک بازه از 2.5 تا 250 PN قرار میگیرد.

2. ابعاد فلنج: در این قسمت با توجه به گستره تولیدی بسیار زیاد فلنج ساکت فولادی، از آوردن مثال های عددی خوددرای میکنیم.

3. متریال به کار رفته: مواد متنوعی در فلنج ساکت فولادی به کار میرود و اگر بخواهیم از آنها چند مثال بزنیم میتوانیم به جنس فولاد کربنی با کدهای A105 و A350 اشاره کنیم. همچنین از انواع استینلس استیل که در این فلنج ها به کار رفته انواع A182 و F304 را داریم که مدل دوم از پرکاربردترین انواع استینلس استیل در بازار میباشد. توجه داشته باشید که این کدگذاری ها در سیستم کدگذاری ASTM هستند.

فلنج ساکت فولادی یا به اختصار SWF با توجه به توضیحات، در انواع متنوعی در بازار موجود است و خریداران میتوانند با توجه به کاربری مد نظر خود از بین انواع آن، مدل مورد نظر خود را انتخاب کنند.

انواع فلنج ساکت فولادی