• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

اتصالات استنلس استیل

یکی از ویژگی های بسیار مهم در خطوط لوله کشی سیالات و گاز ها در تمام دنیا، قابلیت تغییر مسیر از یک خط صاف به یک شبکه ی پر از انشعابات است.

تصور کنید خطوط لوله کشی فاقد این ویژگی بودند. در آن صورت برای هر خانه ای باید یک لوله مستقیم از منبع آب یا گاز شهری کشیده میشد و این کار در عمل غیر ممکن است.

برای حل این مسئله، صنعتگران به فکر ساخت قطعاتی افتادند تا بتوانند از یک منبع تعداد لوله های زیاد و از هر لوله تعداد بسیاری انشعاب بگیرند. این کار باعث صرفه جویی در هزینه و البته صرفه جویی در منابع طبیعی شد. چراکه مقدار هدر رفت منابع در لوله های مستقل و مستقیم بسیار بیشتر بود.

به این قطعات در صنعت به اصطلاح اتصالات می‌گویند.

اتصالات ساختار های گوناگون و شکل های بسیاری دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

کاربرد اتصالات علاوه بر ساخت انشعابات جدید، تغییر مسیر لوله کشی، تغییر سایز لوله ها و همچنین مسدود کردن انشعابات اضافه نیز هست.

جنس این اتصالات بسیار متنوع است و هر کدام در لوله ها و صنایع خاصی کاربرد دارند. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره اتصالات استنلس استیل بیشتر صحبت کنیم.

اتصالات استنلس استیل و نکاتی برای خرید آن

اتصالات استنلس استیل و کاربرد آن

معنی لغوی اتصالات استنلس استیل، اتصالات با جنس فولاد ضد زنگ است.

اتصالات استنلس استیل از فولادی ساخته شده اند که در ساختار شیمیایی آن ترکیبات دیگری مانند کروم و نیکل نیز به کار رفته است. این کروم به کار رفته در فلز اتصالات استنلس استیل، از آهن واکنش پذیری بسیار بیشتری با اکسیژن دارد. لذا در محیط های پر اکسیژن زودتر از خود فولاد با اکسیژن وارد واکنش شده و باعث ایجاد لایه ای روی آن می‌شود. این لایه از زنگ زدن اتصالات استنلس استیل جلوگیری می‌کند. در نتیجه اتصالات استنلس استیل خیلی دیر تر از سایر جنس های اتصالات لوله ها دچار خوردگی و پوسیدگی شده و طول عمر بالا تری دارند. برخی از انواع خاص تر اتصالات استنلس استیل علاوه بر مقاومت در برابر پدیده ناخواسته اکسیداسیون، در برابر محیط های اسیدی و بازی، محیط های نمکی و محیط هایی با غلظت بالای مواد شیمیایی نیز مقاوم هستند. این ویژگی اتصالات استنلس استیل باعث کاربرد فراوان آنها در شرایط خاص خطوط لوله کشی شده است. بعلت طول عمر بیشتر آن، هزینه های ساخت و نگهداری خطوط لوله کشی بسیار کمتر می‌شود چراکه مدت زمان تعویض این اتصالات کمتر از انواع دیگر می‌باشد.

حال که به توضیح جنس و مزیت اتصالات استنلس استیل پرداختیم، بد نیست تا درباره انواع ساختاری این اتصالات نیز بیشتر صحبت کنیم.

اتصالات استنلس استیل

انواع اتصالات استنلس استیل

اتصالات استنلس استیل انواع مختلفی دارند:

1) اتصالات استنلس استیل جوشی:

این اتصالات را هنگامی که در دمای ذوب قرار دارند با لوله ها ادغام میکنند. اتصالات جوشی استنلس استیل دما و فشار معینی را تحمل می‌کنند و صنعتگران می‌توانند این دما و فشار قابل تحمل را در مشخصات هر کدام بیابند.

بعلت دائمی بودن اتصالات استنلس استیل جوشی، امکان تعویض یا ترمیم آنها وجود ندارد. همچنین نصب آنها بر روی لوله سخت است. به همین دلایل برخی صنعتگران استفاده از این نوع را در اولویت قرار نمیدهند.

اما مزیت بالای آنها عدم نشتی حتی در کمترین مقدار است. لذا برای انتقال مواد خطرناکی مانند گاز های سمی بهترین گزینه هستند.

2) اتصالات استنلس استیل زانویی:

از این دسته از اتصالات استنلس استیل بیشتر برای لوله کشی آب و فاضلاب شهری استفاده میشود. وظیفه آن هم تغییر مسیر در خطوط است. اتصالات استنلس استیل زانویی دارای دو مدل کلی 90 درجه و 45 درجه هستند

3) اتصالات استنلس استیل سه راهی و چهار راهی:

از این مدل از اتصالات استنلس استیل برای مسدود کردن انشعابات بی کاربرد استفاده میکنند.

4) اتصالات استنلس استیل مغزی: این مدل از اتصالات یک لوله کوتاه هستند که در دو انتها دارای رزوه اند. رزوه به ساختاری مارپیچی می‌گویند. از آن ها برای بهم هم وصل کردن سایر بخش های خطوط لوله کشی استفاده میکنند.

5) پیچ ها و مهره ها: پیچ ها و مهره ها نیز در دسته اتصالات استنلس استیل قرار میگیرند.

پیچ ساختاری بلند دارد که میتواند دو یا چند سطح را کنار هم نگه دارد.

نکته حائز اهمیت در استفاده از پیچ و مهره این است که همواره نباید آنها را با انواع مستحکم تر جایگزین کرد. چراکه این کار گاهی باعث شکننده تر شدن کل ساختار می‌شود و آسیب های جبران ناپذیری برای سیستم بوجود می‌آورد.

6) اتصالات استنلس استیل دنده ای:

این مدل از اتصالات نصب راحتی دارند اما امکان نشتی در آنها بالاست.

اتصالات استنلس استیل از جهات دیگری نیز طبقه بندی میشوند.

یکی از این جهات درز دار بودن یا نبودن آنهاست.

اتصالات استنلس استیل درزدار دارای شکاف در ساختارشان هستند. لذا توانایی تحمل فشار ها و دماهای بالا را ندارند. از این دسته از اتصالات در محیط های کم فشار تر بهره میبرند.

اما اتصالات استنلس استیل بدون درز که در ایران به آنها اتصالات مانیسمان نیز گفته می‌شود، ساختاری بدون شکاف و یکپارچه دارند. این دسته طول عمر بسیار بیشتری داشته و البته قیمت بالاتری هم دارند.

اتصالات استنلس استیل علاوه بر این دسته بندی ها دارای نام های اختصاصی ای هستند که در لیست زیر به ذکر چند عدد از آنها می‌پردازیم:

زانویی ها، کپ ها، بوشن ها، نیپل ها، ساکولنت ها، کلمپ ها و ...

این نوع اتصالات در تمامی صنایع کاربرد داشته میتوان گفت انتخاب اول هستند. چراکه طول عمر بالاتر و نتایج بهتری داشته اند.

خرید اتصالات استنلس استیل

در آخر بد نیست تا به ذکر نکاتی بپردازیم تا به شما در خرید اتصالات استنلس استیل کمک کنند:

• قبل از خرید لوله ها و اتصالات استنلس استیل، نقشه کل سازه و خط لوله را طراحی و مشخص کنید. این کار سبب به حداقل رسیدن هزینه و زمان میشود و بسیار مفید است.

• سعی کنید از ابتدا اتصالاتی را انتخاب کنید که احتمال خرابی کمتری داشته باشند. چراکه در غیر این صورت شما مجبور به تعطیل کردن بخش بزرگی از خطوط لوله کشی می شوید تا بتوانید تعدادی از اتصالات را تعمیر کنید.

• مشخص کنید که بار فشار و دمای وارد بر هر قسمت از خطوط چقدر است و اتصالات را متناسب با آنها انتخاب کنید. توجه کنید که هر اتصالی که مستحکم تر باشد لزوما مناسب تر نیست.

اتصالات استنلس استیل طیف گسترده ای از مزایا را برای معمار و طراح سیستم های لوله کشی فراهم می کند:

مزایای مادی

ترکیب مقاومت در برابر خوردگی با مقاومت بالا باعث کاهش ضخامت و وزن دیواره می شود. فولاد ضد زنگ در برابر گرما و آسیب های شیمیایی مقاوم است.

مزایای محیطی

از اتصالات استنلس استیل می توان در همه نوع آب ، از جمله آب آشامیدنی در منابع عمومی استفاده کرد. آن ها مقاومت عالی در برابر طیف گسترده ای از آبهای آشامیدنی ، از جمله سطوح مختلف کلرید دارد.

مزایای اقتصادی

فولاد ضد زنگ از نظر نگهداری کم و بدون نیاز به پوشش اضافی ، چه در مصارف داخلی و چه در فضای باز ، به پوشش خاصی نیاز ندارد. طول عمر مورد انتظار یک سیستم فولاد ضد زنگ بیش از 50 سال است که باعث کاهش هزینه های تعویض و نگهداری در طول عمر نصب می شود.

خرید اتصالات استنلس استیل

اتصالات استنلس استیل ضد زنگ بوده و برای اتصال لوله های فولادی استفاده می شود. نخ های مخروطی به انتهای لوله برش داده می شوند ، درزگیر به شکل ترکیب مهر و موم نخ یا نوار مهر و موم نخ قرار می گیرد.

اتصالات استنلس استیل برای چه مواردی استفاده می شود؟

اتصالات استنلس استیل اغلب در ساختمان ها برای انتقال گاز طبیعی یا سوخت پروپان یا در سیستم های لوله کشی استفاده می شود. به دلیل مقاومت در برابر آسیب مکانیکی و گرمای شدید ، در سیستم های پاشش آتش یک انتخاب محبوب هستند.اتصالات استنلس استیل از مقاومت فلز ، مقاومت در برابر خوردگی و سهولت تمیز کردن بهره می برند.

مشخصات فنی اتصالات استنلس استیل:

آلیاژ: A18

کلاس: 3000

جنس: استنلس استیل