• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

لوله الوی استیل

در این مقاله قصد داریم تا درباره لوله الوی استیل که به لوله هایی با شیر از جنس استیل گفته می شود صحبت کنیم.

لوله الوی استیل چیست و انواع آن

خطوط لوله کشی شهر ها و روستاها، شبکه ی پیچیده ای از انواع لوله ها، انواع اتصالات و انواع شیرآلات هستند.

تمامی ساختار های درون شبکه های لوله کشی تنوع بسیار بالایی دارند. این تنوع گسترده موجب شده است تا هرکدام از قطعات درون خطوط لوله کشی کاربرد خاص خود را داشته باشند.

اینکه در کجای این شبکه ها، چه نوع لوله همراه چه نوع شیرآلاتی استفاده شود به پارامتر های بسیار زیادی وابسته است.

لوله الوی استیل


از جمله این پارامتر ها می توان به شرایط جوی محیط، جنس خاک، آب و هوا، رطوبت محیط، جنس سیال یا گاز عبوری از درون شبکه، دمای سیال و ... اشاره کرد.

مهندسان سازنده خطوط لوله کشی در سرتاسر دنیا نیازمند مهارت و دقت زیادی هستند تا بتوانند متناسب با محیط، شبکه پر بازده و با کیفیتی بسازند. چراکه در غیر این صورت کل سیستم متحمل ضرر های مالی و حتی جانی جبران ناپذیری می‌شود.

ما در این مقاله قصد داریم تا درباره یکی از انواع لوله ها همراه ولو یا شیر آنها به نام لوله الوی استیل بیشتر صحبت کنیم.

لوله الوی استیل چیست؟ می توان گفت که لوله الوی استیل به لوله ای گفته می شود که در ساختار خود یک شیر از جنس استیل دارد. پر واضح است که جنس خود لوله نیز از استیل می‌باشد.

حال به بررسی ویژگی های لوله الوی استیل می‌پردازیم.

جنس لوله الوی استیل از آلیاژ آهن است. استیل درواقع آلیاژی از آهن است که مقدار کمی کربن دارد. این مقدار در آلیاژ استیل کمتر از 2 درصد است.

نام دیگر استیل، فولاد است.

لوله الوی استیل بعلت ساختاری که دارد بسیار مستحکم است. همچنین توانایی شکل پذیری بالای استیل ها باعث تنوع در ساخت انواع مختلف لوله الوی استیل می‌شود.

اگر لوله الوی استیل از استیلی ساخته شده باشد که در ساختار خود علاوه بر آهن و کربن، عناصری مانند نیکل و مولیبدم نیز داشته باشد تبدیل به لوله الوی استیل ضد زنگ یا به اصطلاح استنلس استیل می‌شود. این مدل در مناطقی که خاصیت اسیدی و خورندگی دارند استفاده میشود و دوام خیلی بالایی دارد.

در ادامه قصد داریم به معرفی انواع لوله الوی استیل بپردازیم. در این قسمت پارامتر متغیر ما نوع ولو یا شیر استفاده شده در لوله الوی استیل است و مدل لوله را ثابت در نظر گرفته ایم. توجه کنید که جنس تمام شیر های ذکر شده استیل است.

1) لوله الوی استیل با شیر زاویه ای یا angle valve :

اگر صنعتگران نتوانند از شیر های معمولی بعلت دما یا غلظت بالای سیال استفاده کنند، درون لوله های شبکه از شیر زاویه دار استفاده میکنند. به این مدل از لوله، لوله الوی استیل زاویه ای گفته میشود.

2) لوله الوی استیل با شیر اطمینان:

به قسمتی از شبکه لوله کشی که حاوی شیر اطمینان است گفته می شود. شیر های اطمینان باعث می شوند تا لوله ها فشار بیشتر از حد توان خود را تحمل نکرده و تخریب نشوند. استفاده از شیر اطمینان بسیار مهم و اساسی است چراکه امنیت کل شبکه به این بخش از لوله الوی استیل وابسته است.

3) لوله الوی استیل با شیر توپی:

شیر های توپی به کار رفته در لوله الوی استیل این نوع، جهت توقف جریان سیالات استفاده می شوند. ساختار شیر توپی بسیار متنوع است اما چیزی که در همه آنها مشترک است حساسیت آن در برابر نیمه باز ماندن می‌باشد. چراکه اگر این شیر ها نیمه باز بمانند باعث ایجاد تلاطم و ناپیوستگی در سیال عبوری می‌شوند.

 خرید لوله الوی استیل

4) لوله الوی استیل با شیر پروانه ای:

در این بخش از لوله الوی استیل از شیری استفاده می شود که ساختاری پروانه مانند دارد. کاربرد این شیر ها تنظیم مقدار خروجی سیال عبوری است. این شیرها در سایز های کوچک بسیار مفید و پر بازده اند اما در سایز های بزرگ خطر نشتی دارند. لذا توصیه می‌شود در سایز های بزرگ از سایر شیر های تنظیم کننده بهره ببرید.

 فروش لوله الوی استیل

5) لوله الوی استیل با شیر کشویی یا gate valve:

در بخشی از شبکه لوله کشی نیازمند تنظیم ورود و خروج جریان سیال همراه با فیلتراسیون ذرات خارجی هستیم. در واقع ممکن است امکان استفاده از شیر های دارای صافی نباشد. لذا از این مدل لوله بهره می‌بریم. شیر های کشویی در بخش قدامی خود یک صفحه استیل برنده دارند که در واقع نوعی فیلتر است. این صفحه برنده می تواند ذرات درشت خارجی و ناخالصی های بزرگ را تکه تکه کند و از جریان اصلی خارج سازد.

لوله الوی استیل با شیر کشویی در دو نوع کلی تخت و گوه ای وجود دارد.

6) لوله الوی استیل دیافراگمی:

از این مدل از لوله الوی استیل برای باز کردن مسیر، بستن مسیر و تغییر مسیر جریان استفاده میشود.

7) لوله الوی استیل سوزنی:

از این مدل از ولو ها برای کنترل دقیق حریان عبوری بهره میبرند. خصوصا اگر لوله ما ظریف باشد بهترین گزینه برای بررسی جریان این نوع از لوله الوی استیل است.

حال که با انواع لوله الوی استیل از نظر شکل ولو آشنا شدید بد نیست تا درباره پارامتر خود لوله ها هم بحث کنیم.

لوله الوی استیل می تواند دارای لوله های متفاوتی باشد.

از انواع لوله ها می توان به لوله درزدار یا بدون درز اشاره کرد.

لوله های بدون درز دارای استحکام بیشتری هستند و لذا در محیط هایی که فشار بیشتری دارند استفاده می شوند.

لوله های به کار رفته در این نوع لوله می‌توانند سایز ها و ضخامت های خیلی متنوعی نیز داشته باشند.

همچنین بر حسب طول و شرکت تولید کننده نیز دسته بندی می شوند.

کاربرد های لوله الوی استیل بسیار گسترده است. در لیست زیر به ذکر چند کاربرد آنها می‌پردازیم:

• آبرسانی و تصفیه آب و فاضلاب شهری.

• انتقال نفت و گاز در صنعت.

• تولید دارو و مواد غذایی: توجه کنید که جنس استیل لوله الوی استیل در این صنعت بسیار مفید است. چراکه با مواد دارویی و غذایی وارد واکنش نمی شود.

• گرفتن سختی آب.

• فشرده سازی آب و سیالات.

لوله الوی استیل همچنین دوستدار محیط زیست است. چراکه جنس استیل آن 100 درصد قابل بازیافت بوده و می‌تواند بار ها ذوب شده و دوباره قالب گیری شود و قطعات جدیدی تولید کند. این ویژگی سبب شده است که لوله الوی استیل درصورت فرسودگی به محیط زیست آسیب نرساند.