• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

شیر توپی فولادی

تا به حال فکر کرده اید که روش باز کردن و بستن شیر های سیالات چیست؟ و چگونه با تغییر زاویه یک شیر، ما میتوانیم جریان آب را قطع و سپس دوباره روان کنیم؟

برای اینکار مکانیسم های متفاوتی وجود دارند. ما در این مقاله قصد داریم درباره یکی از این مکانیسم ها که استفاده از قطعه ای مکانیکی به نام شیر توپی است صحبت کنیم. شیرهای توپی انواع مختلف زیادی دارند که شیر توپی فولادی از پرکاربردترین ترین آنها می‌باشد. سایر جنس های شیر توپی عبارتند از: شیر توپی برنجی، پلیمری و استنلس استیل.

هر یک از این متریال ها، برای کاربرد خاصی طراحی شده اند. شیر توپی فولادی برای تحمل دما و فشار بالا کاربرد دارد و در صنعت به فراوانی مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر با هر نوع سیستم پردازش مایعات کار کرده اید،پس با شیر توپی فولادی و کار اساسی که انجام می دهند آشنا هستید. شیر توپی فولادی، دریچه های یک چهارم چرخشی هستند که غالبا با طرح های تمام سوراخ ساخته می شوند. این بدان معناست که آن ها می توانند در صورت بسته شدن جریان کاملا متوقف شده و با باز شدن مانع جریان نمی شوند.این با نرخ جریان و فشار برای کاربرد مهم است.فولاد ضد زنگ یکی از مقاوم ترین مواد موجود در آن است که دارای مقاومت در برابر فشار و دما می باشد.

در ادامه بحث ساختار شیر توپی فولادی را بررسی میکنیم و به توضیح ویژگی های آن می‌پردازیم.


شیر توپی فولادی و کاربردهای آن

شیر توپی فولادی چیست؟

این نوع شیر یکی از انواع شیرهای توپی با متریال فولاد است که مورد استفاده آن به هنگام قطع و وصل جریان سیالات مورد نظر، به خصوص در مناطقی که فشار زیاد است، میباشد. شیر دارای ساختاری کروی می‌باشد که در وسط آن به شکل یک استوانه خالی می‌باشد.

تغییر زاویه این استوانه در راستای عمودی باعث عبور یا عدم عبور سیال مورد نظر می‌شود. هنگامی که استوانه داخل شیر در راستای عبور سیال مورد نظر باشد، جریان برقرار است. برای قطع جریان سیال کافیست به جای آن استوانه توخالی، بدنه شیر در راستای جریان باشد.

شیر توپی فولادی ، دارای یک دسته در بیرون از ساختار مرکزی است که به ما کمک میکند تا شیر را باز و بسته کنیم. هنگامی که این دسته در جهت مسیر باشد یعنی شیر باز است و اگر در راستای عمود بر مسیر باشد به معنی بسته بودن شیر توپی است.

در مدل دیگری از شیر توپی فولادی، به جای اهرم دستی، کنترل خروج یا عبور جریان توسط یک موتور انجام می‌شود. این نوع از شیر توپی فولادی در مواردی که نیروی لازم جهت چرخاندن دسته زیاد باشد کارا و مفید است. این نوع شیر به دلیل جنس فولادین خود عمر، دوام و استحکام بالایی دارد و تا سال های زیادی قابل استفاده است. این نوع شیر می‌تواند فشاری به اندازه 1000 بار (bar) و حرارتی حدود 400 سلسیوس را تحمل کند.

اما باید توجه داشت که شیر توپی فولادی ضد زنگ نیست و لذا در محیط هایی با جنس خورندگی بالا بهتر است از شیر توپی استنلس استیل بهره برد. اما اگر همزمان نیاز به تحمل فشار بالا و خاصیت ضد اکسید داشته باشیم، میتوایم به شیر توپی فولادی یک لایه آلیاژ نیکل اضافه کنیم تا ضد زنگ شود.

یکی از معایب شیرهای توپی در تمام جنس ها این است که اگر سیال عبوری در وسط ساختار شیر توپی بماند و در دمای پایین یخ بزند، بعلت افزایش حجم مایعات هنگام یخ زدن (همان آزمایش معروف دبیرستان که اگر آب یخ بزند به علت قرار گرفتن مولکول های اکسیژن در بین مولکول های آن حجم آن حدود 9% افزایش میافت.) میتواند باعث ترک خوردن ساختار شیر توپی فولادی و از بین رفتن کارایی آن در دراز مدت شود.

از مزیت های استفاده از شیر توپی فولادی می‌توانیم به مواردی همچون وزن پایین، آب بندی مناسب، نصب آسان و سرعت بالا در باز و بسته شدن اشاره کرد. همچنین این نوع شیر بعلت ساختار ساده ای که دارد نسبت به سایر ابزارهای مربوط به کنترل باز و بسته کردن جریان سیالات، قیمت مناسب تری دارد.

شیر توپی فولادی

شیر توپی فولادی مناسب برای کار

انتخاب گسترده ای از شیرهای توپی از مواد برنز ، برنج ، فولاد کربن یا فولاد ضد زنگ موجود است. شیر توپی فولادی مناسب را به صورت یک تکه ، دو تکه ، سه تکه ، پورت کامل یا پورت معمولی انتخاب کنید.

برای سهولت در انتخاب شیر توپی فولادی مشخصات این محصول را ارائه می دهیم.

برنامه های کاربردی شیر توپی فولادی

اگر با هر نوع سیستم پردازش مایعات کار کرده اید ، با شیرهای توپی و کار اساسی که انجام می دهند آشنا هستید. سوپاپ های توپی ، دریچه های یک چهارم چرخشی هستند که غالباً با طرح های تمام سوراخ ساخته می شوند. این بدان معناست که آنها می توانند در صورت بسته شدن جریان کاملاً متوقف شده و با باز شدن مانع جریان نمی شوند. این با نرخ جریان و فشار برای کاربرد مهم است. فولاد ضد زنگ یکی از مقاوم ترین مواد موجود در آن است که دارای مقاومت در برابر فشار و دما می باشد. کاربردهای زیادی برای شیرهای توپی فولادی ضد زنگ وجود دارد.

مشخصات فنی شیر توپی فولادی:

نام شیر: شیر توپی GDV فولادی

مدل شیر توپی:Floting

برند شیر توپی:GDV

جنس بدنه:کربن استیل

انواع شیر توپی فولادی و کاربرد آن

شیر توپی فولادی از نظر کاهش یا عدم کاهش جریان عبوری به دو دسته زیر تقسیم می شود:

۱) مدل reduced bore : در این نوع شیر، مساحت استوانه درونی شیر، از مساحت لوله ای که داخل آن قرار دارد کمتر است. در نتیجه هنگامی که سیال به این استوانه می‌رسد مجبور است مقدار کمتری در واحد زمان عبور کند. لذا فشار خروجی از شیر کم می‌شود. ساخت این مدل از شیر توپی فولادی نیازمند دقت و مهارت بالایی است چرا که اگر اندازه ها دقیق نباشند باعث ایجاد تلاطم در جریان عبوری از لوله ها میشوند.

۲) مدل full bore : این نوع از شیر، استوانه ای دقیقا اندازه مساحت لوله دارد و تمام جریان سیال را از خود عبور میدهد.

برحسب اینکه بدنه اصلی شیر توپی فولادی چگونه ساخته می‌شود، آن را به پنج دسته تقسیم می‌کنند:

۱) شیر توپی فولادی single piece یا یک تکه

۲) شیر توپی فولادی three piece یا سه تکه

۳) شیر توپی فولادی split body یا چند تکه: مزیت آن نصب ساده و عیب آن عدم کارایی در فشارهای بالا است.

۴) شیر توپی فولادی top entry یا ورودی از بالا

۵) شیر توپی فولادی welded body یا بدنه جوشی: این نوع از شیر قابلیت تحمل فشار بالایی دارد و زیر زمین به کار میرود. اما تعمیر آن درصورت خرابی سخت و گاهی غیر ممکن است.

هر یک از این دسته های شیر توپی، در شرایطی خاص کاربرد بهتری دارند، بنابراین بهتر آن است که خریدار براساس نیاز خود جهت خرید اقدام کند.

شیر توپی فولادی را براساس ساختار کروی آن نیز دسته بندی میکنند و در واقع با توجه به این ساختار به انواع متفاوتی تقسیم میشود. از انواع آنها میتوان به انواع شناور، شیر توپی فولادی ترونیون و شیر توپی فولادی V شکل اشاره کرد.

شیر توپی فولادی V شکل در مواردی کاربرد دارد که نیاز به تنظیم دقیق تر خروجی داشته باشیم.

شیر توپی فولادی ترونیون از چهار سمت به بدنه وصل میشود و در موارد فشار بالا قابل استفاده است. این نوع از شیر توپی فولادی نسبت به سایرین قیمت بیشتری دارد.

از شیر توپی فولادی علاوه بر کنترل خروج و عدم خروج سیالات، در کنترل گاز ها نیز استفاده میشود.

در آخر بد نیست به کاربرد های روزانه ما از شیر توپی فولادی اشاره کنیم:

شیر آب منازل، شیر سینک ها، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال ها، شومینه های گازی و ...

از این لیست نتیجه میگیریم که استفاده از این نوع شیر بسیار گسترده و مقرون به صرفه است و تقریبا از سایر مکانیسم ها استفاده بیشتری در صنعت و منازل دارد. لذا لازم است تا سازندگان قبل از ارائه محصول به شکل گسترده، از کیفیت آن اطمینان حاصل کنند و شیر را در برابر آزمایشات استاندارد سازی قرار دهند تا بهترین محصول را به خریداران عرضه نمایند.

کاربرد شیر توپی فولادی