• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

لوله فولادی

لوله فولادی یکی از پر استفاده ترین محصولات در صنایع فولادی است. ساختار آن به شکل استوانه بوده و از متریال فولادی ساخته شده اند. متداول ترین کاربرد لوله فولادی برای حمل و نقل محصولات صنایع گوناگون به خصوص صنایع نفتی است. زیرا مواد به کار رفته در آن موجب شده تا برای نصب های طولانی مدت مناسب باشند و به دلیل سختی و مقاومتی که در برابر انواع خرابی ها دارند، می توان لوله های فولادی را در زیر زمین دفن کرد.

اما در کل می توان از آنها برای ساخت و ساز نیز استفاده کرد. نمونه بارز استفاده از لوله فولادی در ساخت لوله باریک استیلی است که در سیستم خنک کننده یخچال اجرا می شود. همچنین این لوله را می توان برای لوله های گرمایشی و یا لوله کشی ها نیز به کار گرفت.

تولید لوله فولادی مربوط به اوایل دهه 1800 است. در سال 1815 ولیام مرداک سیستم لامپ های زغال سنگ را اختراع کرد که برای پژوهش های خود نیاز به لوله های فولادی اولیه( برای انتقال گازها) داشت. بعدها پیشرفت های بزرگی در فناوری تولید لوله فولادی از جمله روش ساخت، توسعه برنامه های کاربردی و ایجاد مقررات و استاندارهایی صورت گرفت که منجر به صدور گواهینامه هایی در این زمینه شد.

لوله فولادی چیست؟

لوله فولادی چگونه ساخته می شود؟

لوله فولادی لوله هایی توخالی و طولانی هستند که برای اهداف مختلف ساخته می شوند. به طور کلی این لوله به دو روش مجزا تولید می شود که منجر به تولید لوله فولادی جوش داده شده و لوله فولادی بدون درز خواهد شد. در هر دو روش ساخت ، ابتدا نیاز به فولاد خام داریم. یعنی فولاد خام در کارخانه ها از طریق فرآیند ذوب مواد اولیه تولید می شود ( در خلال این مرحله برای آنکه لوله فولادی نهایی با کیفیت باشد، ممکن است عناصری را به فلزات مذاب اضافه کرده و ناخالصی های آن را حذف کنند). سپس فولاد مذاب حاصل را در قالب هایی مخصوص ریخته تا متناسب کاربردهایشان، باقی مراحل انجام گیرد.

لوله های فولادی پرمصرف ترین محصول ساخته شده توسط صنعت فولاد هستند. استفاده اصلی از لوله در انتقال مایع یا گاز در زیر زمین است ، از جمله نفت ، گاز و آب. با این حال ، لوله ها در اندازه های مختلف در طول ساخت و ساز استفاده می شوند. یک نمونه معمول تولید خانگی ، لوله باریک فولادی است که سیستم خنک کننده را در یخچال ها اجرا می کند. از لوله فولادی در ساخت و ساز برای لوله های گرمایش و لوله کشی استفاده می کنند.

لوله فولادی

انواع لوله فولادی

یکی سری از لوله های فولای بدون درز تولید می شوند. لوله های فولادی بدون درز، از تخته های فولادی ساخته شده که ظاهرشان مربعی است که به صورت مستقیم در دستگاه ریخته گری و یا آنکه به عنوان یک محصول ثانویه از شمش های نورد ساخته می شوند. از آنجایی که هیچ گونه درز جوش داده شده ای بر روی لوله های فولادی وجود ندارد، استحکام و مقاومت بیش تری نسبت به نوع درز دار دارند. بیشترین کاربرد لوله فولادی بدون درز برای سیستم هایی است که در فشارهای حداکثری کار می کنند. به عبارتی این نوع لوله فولادی برای صنایع پتروشیمی، نفتی و گازی، بویلرها، ساختن مخزن های تحت فشار و مدارهای هیدرولیک مناسب است.

لوله فولادی درز دار طولی نوع دیگری از انواع لوله های فولادی است که ورقهای لازم رابا اندازه های طولی تهیه کرده که در راستای طولی یخ زده می شوند. سپس با دستگاه های مخصوصی به فرم لوله در می آیند.سپس لوله های فولادی را با دستگاه های اتوماتیکی از بخش بیرونی و داخلی به کمک الکترودها جوشکاری می کنند. نوع دیگر لوله فولادی درز دار، مدل مارپیچی آن است که ورقها در اینجا به فرم رولی در آمده و با تجهیزات خاصی یخ زده خواهند شد. در مرحله بعد در دستگاهی به نام "Bending machine" قرار گرفته و لوله فولادی نهایی به شکل مارپیچی می شود. پس از فرم گرفتن لوله ها، بدون هیچ وقفه ای همانند لوله های فولادی طولی درزها را با الکترود به لوله جوش می دهند.

لوله فولادی کربنی: یکی از پرطرفدارترین انواع لوله های فولادی نوع کربنی است که در کشورهایی همچون ایالات متحده امریکا، نیوزلند و همچنین کشورهای آسیایی مثل هند فروش بالایی دارد. روال کلی تولید این نوع لوله ها به این صورت است که سازندگان کربن را به آهن اولیه اضافه کرده تا لوله فولادی نهایی سختی و مقاومت بیشتری داشته باشد. این لوله ها در ابعاد و شکل های مختلفی طراحی شده و برای فعالیت های ساختمانی، زیر سازی ها، ساخت پل، کشتی سازی، ساخت انواع ماشین آلات، صنایع خودرو سازی، داربست های فلزی، سیستمهای آبپاشی و آبیاری، راه آهن و غیره قابل استفاده می باشند. اما بیشترین موارد استفاده لوله های فولادی کربنی برای جا به جایی آب و فاضلاب در بخش های زیر زمینی است. همچنین از آنها برای عملیاتهایی که گرمای زیادی ایجاد می کند، مناسب اند.

لوله فولادی کربن دار با توجه به خلوص کربن، دارای طبقه بندی خاصی هستند:

1. لوله فولادی کربن یک تا دو درصدی که کربن بسیار بالایی در آن به کار رفته است.

2. لوله های کربنی که خلوص کربن در آنها 0.66 تا 0.99 درصد بوده و به گروه کربن بالا معروف هستند.

3. گروه کربن متوسط، میزان کربن مصرفی در آنها از 0.30 تا 0.59 درصد است.

4. لوله فولادی کم کربن، دارای 0.16 تا 0.29 درصد کربن هستند.

5. گروه دیگری از لوله های فولادی کربن دار نیز وجود دارد که خلوص کربن در آنها از 0.05 تا 0.15 درصد متغیر است و به گروه "کربن ملایم" معروفند.

لوله فولادی استیل: یکی دیگر از لوله های فولادی مدل استیلی آن است که متقاضیان آنها کم نیست. ویژگی اصلی این لوله ها، مقاوم بودن در برابر عوامل خورندگی و پوسیدگی می باشد. لوله استیل فولادی دارای کاربردهای متعددی است مثلا از آنها برای صنایع دارویی، ساختمان سازی با معماری های امروزی، ساختن تهویه ها، فرآوری مواد خوراکی همچون لبنیات، انتقال مواد گازی و مایع( مانند گوگرد، آب، روغن) و ... استفاده می شوند.

قیمت لوله فولادی

برای دریافت لیست قیمت لوله فولادی با ما تماس بگیرید.

تلفن:02188459891 , 02188459893