• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

شیر فشار شکن فولادی

شیر فشار شکن فولادی یکی از وسایل کاربردی صنایع مختلف می باشد. در صنایع مختلف، که نیاز به وسایل کنترل کننده داریم از وسایلی مانند شیر فشار شکن فولادی استفاده می کنیم. صنایع مختلفی وجود دارند، که در آن ها فشار سیالات و مایعات بسیار بالا می باشد. مهندسین این صنایع برای کنترل فشار جریان سیالات، از وسیله های گوناگونی استفاده می کنند. یکی از این وسایل شیر فشار شکن فولادی می باشد. این وسیله با کم کردن و کنترل فشار یک جریان، فشار آن را پایین تر می آورد. این کار باعث می شود که اگر مهندسین خواستند در روند جریانات موادی را اضافه کنند یا در مسیر جریانات تغییری ایجاد کنند، به راحتی این کار را انجام دهند.

شیر فشار شکن فولادی چیست؟

کاربرد شیر فشار شکن فولادی

در مسیر جریانات مختلف، گاهی اوقات نشتی ها و ترکیدگی و ترک خوردگی لوله ها ایجاد می شوند. در این شرایط از شیر فشار شکن فولادی استفاده می کنیم. شیر فشار شکن فولادی با کم شدن فشار جریان، مقدار سیال عبوری به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و می توانیم عیب یابی کنیم و بررسی های لازم را انجام دهیم.

البته این شیر فشار شکن فولادی ، خود نیز از نشتی و ترکیدگی لوله ها جلوگیری می کنند. همانطور که گفتیم زمانی که فشار استاتیک وارده بر لوله ها توسط شیر فشار شکن فولادی کاهش داده شد، دیگر فشاری بر لوله ها نخواهد بود و نشتی و ترکیدگی صورت نخواهد گرفت.

تانک های فشار شکن یکی از رقیبان این وسیله می باشند. اما به علت بالا بودن کارایی شیر فشار شکن نسبت به تانک های فشار شکن و نیز ویژگی ها و مزیت های بهتر، شیر فشار شکن فولادی محبوب تر می باشد.

داشتن یک جریان مداوم و فشار ثابت، همواره برای صنایع مختلف و آب رسانی ها و سایر امور مهم بوده است. طبیعی است که در آب رسانی به مناطق همیشه نمی توان تعمیرات را انجام داد. هزینه های بالا و زمان مصرفی برای انجام تعمیرات بسیار سرسام‌ آور می باشد. از این رو در پروسه های بزرگ مقیاس نیز از فشار شکن های مناسب استفاده می شود.

شیر فشار شکن فولادی در کنار این کارایی بالا، ساختاری ساده دارند. شیر فشار شکن فولادی در اصل یک تکه از لوله می باشد که در بالای آن سیستم کنترل کننده ای وجود دارد. در اطراف بدنه شیر فشار شکن فولادی ، دو نمایشگر عقربه ای وجود دارند که یکی از آن ها به سر فشار شکن متصل شده است. بالای فشار شکن فولادی، توسط پیچ های بسیار زیادی بسته شده است. تمامی این موارد در کنار هم چیده شده اند تا فشار جریان را بر اساس خواسته ما کنترل کنند.

شیر فشار شکن فولادی

ویژگی های شیر فشار شکن فولادی

شیر فشار شکن فولادی ویژگی های متنوعی دارد که کارایی آن را بالا تر می برد. برخی از این ویژگی ها بر افزایش محبوبیت آن تاثیر بسزایی داشته اند. ساختار این وسیله به گونه ای است که ظرفیت های کنترلی را بالا می برد.

شیر فشار شکن فولادی تنوع بسیار بالایی دارد و یک ساختار و ظاهر ثابت ندارد، اما به طور کلی می توان آن را به صورت یک لوله دو طرف تصور کرد که در بالای آن سیستم کنترلی آن قرار دارد.

در ادامه در رابطه با ویژگی های ساختاری و نیز ویژگی هایی که بر محبوبیت آن تاثیر مثبتی داشته اند، بحث خواهیم کرد.

در لوله کشی ها، کارخانه ها، صنایع مختلف و... همواره دوست داریم از وسایلی استفاده کنیم که علاوه بر کارایی مناسب، ظاهری زیبا داشته باشند. شیر فشار شکن فولادی در برابر خوردگی بسیار مقاوم می باشد. مقاومت در برابر خوردگی و ضد زنگ بودن شیر فشار شکن فولادی ، این امتیاز را به ما می دهد که وسیله مورد نظر ما در بازه زمانی طولانی مدت زیبایی ظاهری خود را حفظ می کند. علاوه بر این، خوردگی بر عملکرد و کیفیت وسیله نیز تاثیر منفی دارد. این وسیله با مقاومت بالایی که در برابر خوردگی از خود نشان می دهد، کارایی و کیفیت خود را تا مدت ها حفظ می کند.

قیمت وسایل یکی از مهم ترین معیار و ملاک های خریداران می باشد. طبیعی است خریداران دوست دارند که وسایلی خریداری کنند که در کنار کارایی بی نظیر، قیمت مناسبی داشته باشند. به این اصل تناسب میان کارایی و قیمت گفته می شود. فشار شکن فولادی در این رابطه بسیار قوی می باشد. قیمت های پایین در برابر کارایی بسیار بالای آن، این وسیله را بسیار مقرون به صرفه کرده است. علاوه بر این ماندگاری و کیفیت خوب آن، هزینه های جاری را نیز کاهش می دهد. در این شرایط و با توجه به این کارایی و قیمت، شیر فشار شکن فولادی یک گزینه بسیار خوب برای خریداری می باشد.

فشار شکن های مختلف ممکن است فشار یک جریان را کم کنند، کنترل کنند و کار های بسیاری را انجام دهند. اما برخی از آن ها جریانات را دچار نوسان هایی می کنند که برای سیستم جریان بسیار مضر است. نوسانات پی در پی و کاهش و افزایش فشار در زمان طولانی به سیستم جریانات آسیب جدی وارد می کند. شیر فشار شکن فولادی این گونه نمی باشد و در حین کنترل جریان، نوسانات را نیز کنترل می کند و در اصل نوسانی باقی نمی ماند.

علاوه بر این ها یکی از بد ترین ساختار های ممکن برای یک فشار شکن وجود قطعات لغزنده و کشویی می باشد. این موارد کارایی یک وسیله را تا حد قابل توجهی کاهش می دهند. شیر فشار شکن فولادی در ساختار خود هیچ قطعه و عضو لغزنده و کشویی ندارد. به همین علت کارایی آن تا مقدار زیادی بالا می رود. این مورد علاوه بر بالا بردن کارایی آن، دو امکان ویژه به وسیله مورد نظر خواهد داد. برای اولین مورد نصب و جدا کردن آن بسیار آسان می شود. دومین مورد در هنگام تعمیرات و قبل از تعمیرات کار استفاده کننده بسیار راحت است. با جدا شدن و نصب راحت و نیز تعمیرات آسان این وسیله محبوبیت دو چندانی در بازار به خود اختصاص می دهد.

شرکت های مختلفی در ایران و در سراسر جهان تولید کننده و صادر کننده انواع شیر فشار شکن فولادی می باشند. محبوبیت بالای این وسیله، باعث سفارشات جهانی این محصول شده است. در کشور ایران نیز این محصول توسط شرکت های معتبری تولید و روانه بازار می گردد.

کاربرد شیر فشار شکن فولادی

شیر فشار شکن فولادی یک وسیله ایمنی است که برای محافظت از یک مخزن تحت فشار یا سیستم در هنگام یک فشار بیش از حد طراحی شده است.یک رویداد تحت فشار بیش از حد به هر شرایطی گفته می شود که باعث شود فشار در یک ظرف یا سیستم فراتر از فشار طراحی مشخص یا حداکثر فشار کار مجازافزایش یابد.

هدف اصلی شیر فشار شکن فولادی، محافظت از زندگی و دارایی با تخلیه مایعات از یک ظرف فشار بیش از حد است.

امروزه بسیاری از سیستم های الکترونیکی ، پنوماتیک و هیدرولیکی برای کنترل متغیرهای سیستم سیالات ، مانند فشار ، دما و جریان وجود دارد. هر یک از این سیستم ها برای کار کردن به نوعی منبع تغذیه مانند برق یا هوای فشرده نیاز دارند. شیر فشار شکن فولادی باید همیشه قادر به کار باشد ، مخصوصاً در دوره قطع برق که کنترل سیستم کار نمی کند. بنابراین ، تنها منبع تغذیه دریچه تخلیه فشار ، سیال فرآیند است.