• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

صافی نوع T

در این مقاله قصد داریم تا درباره نوع خاصی از شیرآلات دارای صافی به نام صافی نوع T صحبت کنیم.

همانطور که میدانید، سیالات مورد استفاده بشر از منابع غیر استریل و سرشار از مواد زاید و اضافه تامین میشوند. اما بعنوان مثال آبی که از شیر های لوله کشی شده تمام شهر ها سرازیر می‌شود عاری از هرگونه مواد اضافه و زاید است. به همین دلیل است که در اکثر شهرهای دنیا آب شیر ها قابل آشامیدن بوده و مواد خارجی در آن راهی ندارند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه آب های منابع طبیعی که سرشار از ناخالصی اند به یک آب تمیز و خالص تبدیل می‌شوند و چه فرآیندی را طی می‌کنند؟

ما در این مقاله قصد داریم تا نحوه انجام این کار را برای شما شرح دهیم.

انواع صافی نوع T و کاربرد آن ها

یکی از روش های خالص سازی سیالات در سیستم لوله کشی شهری، استفاده از شیرآلاتی است که درون خود سیستمی به نام فیلتراسیون یا به اصطلاح عامیانه تر، سیستم صافی دارند. به صورت کلی، این شیرآلات میتوانند سیال ناخالصی‌ دار را از یک سمت دریافت کرده، و سیال یکنواخت و بدون مواد زاید و اضافه را از سمت دیگر خارج کنند. این سیال تمیز شده سپس وارد ادامه مسیر خالص سازی میشود. ادامه این مسیر شامل ایستگاه های خالص سازی شیمیایی و تست سیال مورد نظر از نظر سلامت است.

شیرآلات دارای سیستم صافی انواع متنوع زیادی دارند که هرکدام از آنها با توجه به ویژگی های سیال مورد نظر، ویژگی های محیطی، شکل و اندازه لوله های عبور دهنده و بسیاری از فاکتور های دیگر مورد استفاده قرار میگیرند.

برخی از این صافی ها عبارتند از صافی نوع T، صافی نوع Y، صافی های دیسکی شکل و ...

ما در اینجا قصد داریم درباره یکی از انواع شیرهای صافی به نام صافی نوع T صحبت کنیم.

صافی نوع T همانطور که از نام آن پیداست دارای ظاهری به شکل حرف T در زبان انگلیسی است. صافی نوع T درون بدنه خود حاوی یک توری است که می تواند به شکل تخت یا استوانه ای درون آن قرار بگیرد.

T صافی نوع


تفاوت استوانه یا تخت بودن توری درون صافی نوع T این است که در نوع استوانه ای درصورت نیاز به تمیز کردن توری لازم است تا جریان سیال را قطع کنیم. اما در توری تخت میتوان حین کار نیز مواد زاید را از سمت دیگر توری خارج نمود. این ویژگی سبب صرفه جویی در وقت میشود و ادامه کار را به تعویق نمی‌اندازد.

صافی نوع T به علت شکل خاصی که دارد در بسیاری از صنایع به فراوانی مورد استفاده قرار میگیرد و مزیت های زیادی دارد.

از جمله صنایع مورد استفاده میتوان به صنایع آب آشامیدنی، فاضلاب، شبکه توزیع شهری و روستایی، کشاورزی و نیروگاه ها اشاره کرد.

T مشخصات صافی نوع


صافی نوع T دارای قطر اسمی بزرگی است و به این دلیل ایجاد افت فشار کمی دارد و باعث ایجاد تلاطم در جریان سیال نمیشود.

صافی نوع T در دو طرف به فشار سنج متصل است که می تواند فشار سیال ورودی و خروجی را نشان دهد. هر زمان اختلاف فشار این دو فشار سنج از حد خاصی فراتر رود، نشان‌دهنده تجمع زیاد ناخالصی‌ها درون صافی است. در این زمان لازم است تا صافی باز شده و تخلیه شود.

سیالی که از درون صافی میگذرد می تواند آب خام، آب آشامیدنی و مایعات جهت تغذیه گل و گیاه باشد.

جنس بدنه تی شکل در صافی نوع T می‌تواند فولاد، استنلس استیل، چدن، آلمینیوم و پلاستیک فشرده باشد. هرکدام از این جنس ها در شرایط کار و محیطی خاصی کاربرد دارند.

از ویژگی های مهم صافی نوع T ، قابلیت تعویض آسان توری درون آن است. هر زمانی که توری درون صافی فرسوده شود، به علت بدنه گشاد و عریض این نوع صافی به راحتی می‌توانند آن را تعویض کنند. باید اشاره کنیم که توری درون صافی نوع T از جنس ضد زنگ و در مواردی ضد اسید است. لذا خیلی زود زنگ نمی‌زند و دوام بالایی دارد.

صافی نوع T می‌تواند سیالات تا دمای 70 درجه سانتیگراد را تحمل کند. فشار قابل تحمل در این نوع صافی حدود 40 بار (bar ) است. سایز صافی می‌تواند از 150 تا 1600 میلی‌متر متغیر باشد. البته که أنواع مختلف در بازار موجود است اما مشخصات گفته شده در اکثر آنها صدق میکند.

صافی نوع T به شکل جوشکاری تولید می‌شود. لذا به جز مدخل ورودی و خروجی راه عبوری دیگری ندارد. این ویژگی سبب می‌شود تا میزان نشتی آن به حداقل برسد و کیفیت کار را بالا ببرد.

همچنین در صافی نوع T پیچی وجود دارد که کاربرد آن هواگیری است. یعنی پس از نصب کامل صافی در خطوط لوله کشی، با استفاده از این پیچ هوای اضافی درون شبکه را می‌گیرند تا باعث ایجاد حباب و ناپیوستگی در سیال نشود.

در قسمت تحتانی صافی نوع T نیز یک پیچ تخلیه وجود دارد.

از آنجایی که وظیفه صافی نوع T بسیار مهم است، صنعتگران هنگام ساخت این شیرآلات آنها را در برابر انواع تست های استاندارد سازی قرار میدهند. دو نوع از این تست ها تست های آب بندی و تست استحکام بدنه است. لزوم این کار افزایش کیفیت محصول و رضایت از آن می‌باشد.

نکته ای که حائز اهمیت است جهت نصب آن می‌باشد. چراکه صافی نوع T یک شیر یکطرفه است، سیال را دریافت کرده، از توری عبور می‌دهند و مواد خارجی و اضافه را می‌گیرد، سپس از سمت دیگر سیال پاک شده را خارج میکند.

برای راحتی کار صنعتگران، سازندگان صافی نوع T بر روی بدنه خارجی آن یک پیکان حک میکنند که جهت نصب آن را نشان داده است‌.

در آخر باید به نکاتی جهت نگهداری بهتر از صافی نوع T اشاره کنیم.

هرگز شیرآلات حاوی صافی را پرتاب نکنید. چراکه صافی نوع T و سایر صافی ها سیستم ساده ولی درعین حال دقیقی دارند. لذا پرتاب کردن آنها باعث جابه‌جایی ساختار های درونی و از کار افتادن آنها میشود.

صافی نوع T را متناسب با سایز لوله ها و فشار درون آنها انتخاب کنید.

برای انتقال و نصب صافی نوع T اقدامات ایمنی را رعایت فرمایید.

این نوع صافی باید در مدت زمان های مشخصی مورد بازرسی و تست دوباره قرار بگیرد تا اگر نیاز به تعویض توری باشد به این کار اقدام شود.

قیمت صافی نوع T با توجه به سایز، ضخامت، جنس بدنه، جنس توری درونی، نحوه قرار گیری توری، شرکت تولید کننده و کشور سازنده متغیر است. لذا خریداران باید با توجه به بودجه پروژه و نیاز خود به خرید مناسب ترین صافی اقدام کنند.