• 02188459891

  • تهران، خیابان شریعتی (سه راه پلیس)، خیابان زیتون، پلاک 10، واحد 3

logo

شیر تست

شیر تست و تخلیه (Test & Drain valve) یا به اختصار شیر تست، همانطور که از اسم آن مشخص است برای تست و تخلیه خطوط لوله به کار میرود. با توجه به اینکه با استفاده از شیر تست انجام تعمیرات بدون از کار افتادگی کل خط ممکن است، تعمیرات لوله از دیگر کاربردهای آن است. شیر تست معمولا از ترکیب دو شیر توپی با محور مشترک و یک صفحه شیشه ای به نام sight glass تشکیل شده است.

قسمت های مختلف شیر تست و کابردهای آن

ساختار شیر تست را با توجه به عکس زیر توضیح می دهیم. همانطور که در عکس مشاهده می کنید، شیر تست از بخش های مختلفی تشکیل شده است. با توجه به کاربرد گسترده آن در لوله های منتقل کننده گاز، در مثال هایی که برای هر قسمت مختلف از شیر تست آورده می شود، کاربردی ذکر می شود، منظور کاربرد در این لوله ها می باشد.


 شیر تست


حال به سراغ توضیح قسمت های مختلف شیر تست میرویم:

از قسمت optional pressure relief valve به علت اختیاری بودن آن و موجود نبودن در همه مدل ها صرف نظر می کنیم و با توضیح قسمت بعدی ادامه می دهیم. قسمتی که در اینجا مشاهده می کنید inlet from system است که یک درگاه ورودی برای ورود لوله مورد نظر ما می باشد. در کاربرد مربوط به لوله های انتقال گاز، معمولا لوله ای از منبع اصلی گاز داریم که قصد رساندن آن به یک قسمت دیگر را داریم، در اینجا این انشعاب اصلی وارد قسمت خروجی می شود. این قسمت در واقع پایه و اساس کار قسمت های دیگر شیر تست و تخلیه می باشد، به یک دلیل ساده و آن اینکه شما باید به هر سیستمی، چه ساده و چه پیشرفته، یک ورودی بدهید تا بتوانید روی آن پردازش مورد نظر را انجام داده و سپس یک خروجی بگیرید. اینجا هم همین شرایط برقرار است و تا ورودی برقرار نباشد (تا لوله مورد نظر به قسمت inlet وصل نباشد) نمی توان از بقیه شیر تست استفاده کرد، برای توضیح کامل تر این قسمت و تاکید بیشتر تصور کنید که شما یک دستگاه گردوشکن در اختیار دارید، مسلم است که بدون وجود گردو، امکان استفاده درست از اهرم و فنر موجود در دستگاه نیست.

قسمت بعدی که در شکل مشاهده می کنید همان صفحه شیشه ایست که در بالا به آن اشاره شد و به آن sight glass میگویند. کاربری اصلی این قسمت مشاهده جریان درون شیر تست می باشد و کاربر میتواند با استفاده از آن متوجه وجود یا عدم وجود مایع در شیر شود. اهمیت این موضوع در آنجا است که ممکن است شما لوله ورودی را به قسمت ورودی وصل کرده باشید و اطمینان دارید که جریان در لوله برقرار است اما با باز کردن اهرم ( که در جلوتر توضیح داده خواهد شد.) خروجی مطلوبی دریافت نمی کنید، در اینجا با کمک این صفحه شیشه ای می توانید چک کنید و ببینید که آیا مشکل قبل از شیشه است یا پس از آن و با کمک این موضوع به رفع مشکل بپردازید تا بتوانید در سریعترین زمان ممکن از شیر تست استفاده کنید.

خروجی یا outlet برای خروجی شیر تست است و بیشتر جهت کاربری دیگر آن مصرف دارد که این کاربری همان تخلیه است که در بالا به آن اشاره شد.

آخرین قسمت و مهمترین قسمت، اهرم تعبیه شده روی شیر تست است که قابلیت قرار گیری روی 3 گزینه را دارد و کاربر می تواند هر یک از این گزینه ها را متناسب با کار خود انتخاب کند. این 3 گزینه عبارتند از : حالت خاموش یا بسته (off)، حالت تست (test) و حالت تخلیه (drain). در حالت عادی این اهرم روی گزینه بسته قرار دارد تا در صورت وصل کردن یک ورودی به شیر، قبل از اینکه تمهیداتی برای خروجی در نظر گرفته باشیم از خروج ماده مورد نظر جلوگیری شود. عملکرد شیر تست و تخلیه در حالتی که اهرم روی وضعیت بسته باشد که مشخص گردید. اگر اهرم را روی وضعیت تخلیه بگذاریم نیز مشخص است که با توجه به اسم آن قصد داریم ورودی را تخلیه کنیم. تصور کنید که شیر تست مورد نظر ما به یک انشعاب اصلی گاز در یک شرکت وصل شده است و ما در حال حاضر قصد نداریم تا از گاز مورد نظر استفاده کنیم. در اینجا کافیست که اهرم را روی وضعیت بسته قرار دهیم تا خروجی نداشته باشد( اگر با نشت گاز احتمال ایجاد خطرات بزرگ باشد، روی وضعیت تست قرار میدهیم که جلوتر به توضیح آن میپردازیم)، و اگر بخواهیم تا جریان را برقرار سازیم باید اهرم شیر را روی حالت تخلیه قرار دهیم.

کاربری حالت تست که در بالا به آن اشاره شد اندکی مبهم است که در اینجا به توضیح آن میپردازیم. در این حالت در صورت عبور گاز از شیر تست، یک سیگنال برای سیستم اعلام حریق مرکزی فرستاده میشود، اگر فرستنده سیگنال به یک آلارم متصل باشد، این آلارم نیز به صدا در می آید. این کاربرد برای جلوگیری از نشت گاز یا هر ماده دیگری است که به شیر وصل می باشد. با کمک این موضوع شما می توانید موثر بودن و آماده به کار بودن سیستم را تست کنید.

در شکل زیر یک شیر تست و تخلیه را با اجزا آن مشاهده میکنید که در میان یک سیستم لوله کشی نصب شده است. همانطور که در عکس مشهود است، هم ورودی و هم خروجی به شیر متصل هستند و همچنین اهرم آن در اینجا روی حالت تخلیه قرار دارد.


 مشخصات شیر تست


از مزایای استفاده از شیر تست میتوان به این موارد اشاره کرد:

• سادگی در طراحی با علمکرد قابل قبول .

• عملکرد تست در این شیر خود از مزایای آن به شمار می آید، به این صورت که از آمادگی انشعابات اطمینان حاصل می کنید.

• از آنجایی که شیر تست در واقع عملکرد همزمان چند شیر توپی را دارد، از مزایای دیگر آن باید به مقرون به صرفه بودن اشاره کرد.

• با توجه به شکل آن که مشاهده کردید، نصب و استفاده آن آسان است.

• نظر به اینکه اهرم تعیبه شده در شیر تست قابلیت تغییر حالت بین گزینه های موجود را دارد، استفاده چندمنظوره از آن ها نیز ممکن است.

از شیر تست در سایزهای 1، 1.25 ، 1.5 و 2 اینچ تولید می شود که با توجه به عکس زیر به صورت مختصر درباره اندازه و ابعاد آن می توانید یک پس زمینه ذهنی داشته باشید.


 کاربرد شیر تست


دقت داشته باشید که شیر تست در انواع Threaded و Groove تولید میشود که نام مدل هر کدام در صنعت به ترتیب SD-TDV50T و SD-TDV50G میباشد. در عکس بالا اندازه های مدل Threaded را برای شما به نمایش گذاشته ایم.